Kredyt ekologiczny
Kredyt ekologiczny to pierwsza szansa otrzymania dużego dofinansowania dla przedsiębiorców!
Kredyt ekologiczny to pierwsza szansa otrzymania dużego dofinansowania dla przedsiębiorców!
Kredyt ekologiczny to pierwsza szansa otrzymania dużego dofinansowania dla przedsiębiorców. Przeznaczona jest dla firm, które chcą zrealizować inwestycje dotyczące modernizacji posiadanych budynków, maszyn, urządzeń, w celu ograniczenia zużycia energii, poprzez poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Dotacja wypłacana będzie, jako spłata kredytu zaciągniętego przez firmę na realizację inwestycji.
Nie jest to więc forma preferencyjnego kredytu, tak jak w dotychczasowych, proponowanych pomocach dla firm, lecz częściowe jej dofinansowanie, co jest nowością, skierowaną przede wszystkim do przedsiębiorców.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
– MŚP – mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 10 osób), małe przedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 50 osób), średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające poniżej 250 osób).
– SMALL MID-CAP – małe spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające do 499 osób), roczne obroty nie przekraczają 100 mln EUR, a roczna suma bilansowa 86 mln EUR.
– MID-CAP – spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające do 3 tys. osób).
Na co będzie można otrzymać dotację?
Dofinansowaniem objęte są wydatki przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznej w formie:
– nabycia środków trwałych (np. energooszczędnych maszyn produkcyjnych),
– nabycie robót i materiałów budowlanych (np. ocieplenie budynku, montaż odnawialnych źródeł energii),
– nabycie wartości niematerialnych i prac w formie patentów, licencji, a także innych praw własności intelektualnej (np. oprogramowanie do energooszczędnych maszyn produkcyjnych),
– raty z tytułu umowy leasingu,
– studia, ekspertyzy, koncepcje projekty techniczne, wykonane przez doradców zewnętrznych związanych z realizowanym projektem.
Jak widać, zakres kosztów kwalifikowalnych jest duży. Do przykładowych działań inwestycyjnych należą:
– izolacja instalacji przemysłowych służąca poprawie efektywności energetycznej,
– modernizacja, lub wymiana urządzeń produkcyjnych, w celu poprawy efektywności energetycznej,
– zastąpienie niskoenergetycznych źródeł ciepła (np. pieca na paliwo stałe) na wykorzystujące odnawialną energię, np. pompę ciepła,
– przedsięwzięcia mające na celu efektywne i ekologiczne pozyskiwanie energii do zaspokojenia energetycznych potrzeb przemysłowych (np. montaż instalacji fotowoltaicznej),
– termomodernizacja budynku, np. poprzez jego ocieplenie.
BGK nie podaje minimalnej kwoty inwestycji, zaś za maksymalną kwotę uznaje się równowartość 50 mln EUR.
Dodatkowo dotacja nie obejmuje podatku VAT, wszelkie poniesione koszty należy więc określić w netto.
Jak wysokie dotację można otrzymać?
Na to, jak wysokie dofinansowanie otrzymamy wpływa kilka czynników:
– wielkość przedsiębiorstwa – w niektórych kategoriach inwestycji przedsiębiorstwa mniejsze otrzymują pomoc finansową podniesioną o kilka do kilkudziesięciu punktów procentowych.
– jaka jest to inwestycja i do jakiej podstawy pomocy jest ona odniesiona, co można znaleźć w dokładnym opisie kwalifikowalności wydatków oraz w Rozporządzeniu BGK.
– gdzie na mapie Polski znajduje się przedsiębiorstwo – zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027 oraz dopuszczalnym wsparciem na ochronę środowiska:
https://www.parp.gov.pl/component/site/site/mapa-pomocy-regionalnej-dla-polski
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki wielkość dotacji na określone inwestycje może osiągnąć do 80% kosztów kwalifikowanych.
Co muszą przygotować przedsiębiorcy by móc złożyć wniosek o dotację?
1. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wykazanie zdolności kredytowej na kwotę minimum równą planowanej wysokości dotacji oraz otrzymanie promesy kredytowej przygotowanej przez bank, która jest warunkiem koniecznym do złożenia wniosku. Większość banków znajduje się na liście banków kredytujących.
2. Kolejnym koniecznym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego oraz ewentualnie dodatkowo audytu efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.
Audyt wykonany musi zostać przez osobę upoważnioną do jego przeprowadzenia. Stanowi on podstawę do wyboru inwestycji jakie mają zostać przeprowadzone w celu poprawienia efektywności energetycznej. Osoba przeprowadzająca audyt opisuje rekomendacje działań i inwestycji, jakie przedsiębiorstwo powinno wykonać w celu poprawy efektywności energetycznej. Dotacją może być objęte tylko 15% całości kosztów inwestycji wykraczających poza rekomendację audytu energetycznego, lecz nadal muszą obejmować ekologiczny nurt dotacji.
3. Wniosek można złożyć tylko jeśli audyt wykaże, że przeprowadzanie planowanych przez nas działań inwestycyjnych ograniczy zużycie energii pierwotnej w modernizowanych obszarze przynajmniej o 30% w porównaniu do bieżącego zużycia.
4. Jeśli mamy spełnione powyższe warunki, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie wyłącznie poprzez Generator Wniosków po prawidłowym zalogowaniu. Dokładna instrukcja krok po kroku jak złożyć wniosek w generatorze ma zostać opublikowana na stronie BGK w dniu rozpoczęcia pierwszego naboru, czyli 13 czerwca.
W jaki sposób będą oceniane złożone wnioski?
Podstawą poprawności wniosku jest oczywiście spełnienie powyższych warunków oraz prawidłowe, zgodne ze stanem faktycznym uzupełnienie danych firmy oraz osób wnioskujących.
Kolejnym krokiem będzie ocena przez komisję, czy koszty planowanych inwestycji spełniają warunki kwalifikowalności. Jeśli zostanie odrzucone poniżej 20% kosztów, możliwe jest usunięcie ich z projektu przez wnioskodawcę lub dodatkowe wyjaśnienie ich zasadności. Jeśli komisja odrzuci powyżej 20% kosztów inwestycji, cały wniosek zostaje wtedy odrzucony i nie może starać się o dotację.
Wiadomo już, że poprawne wnioski będą szeregowane na liście projektów na podstawie przyznanej punktacji, wyliczanej jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającej z audytu, do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN].
W skrócie, oznacza to, że im większą oszczędność energetyczną znajdziemy, jednocześnie przy najniższych poniesionych kosztach, tym lepiej.
Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się 13 czerwca i ma trwać do 17 sierpnia. Wiadomo już jednak, że jesienią planowany jest drugi nabór. Całkowity budżet obejmujący dotację wynosi aż 660 mln zł!
Szczegółowe informacje i dokumentację kredytu ekologicznego można znaleźć na oficjalnej stronie: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/fundusze-europejskie-dla-nowoczesnej-gospodarki/kredyt-ekologiczny/#c28053
Zainteresowany? Skontaktuj się z Nami! Nic nie tracisz, a możesz zyskać wiele!