Fotowoltaika to proekologiczna technologia, za pomocą której przetwarza się energię słoneczną w prąd elektryczny. Panele fotowoltaiczne składają się z krzemowych płytek półprzewodnikowych. W ich wnętrzu znajduje się bariera potencjału/pole elektromagnetyczne, które rozdziela ładunki dodatnie i ujemne (pozyskane z energii słonecznej). W ten sposób powstaje napięcie prądu, którym można zasilić domowe urządzenia elektryczne.
Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z: modułów fotowoltaicznych, inwertera (falownik), elementów zabiezpieczających instalację (zabezpieczenia nadprądowe, rozłączniki, ograniczniki przepięć), oraz elementów konstrukcyjnych niezbędnych do zainstalowania systemu.
Moduł fotowoltaiczny
jest to układ połączonych ze sobą szeregowo ogniw słonecznych (wafli krzemowych), w których poprzez tzw. efekt fotowoltaiczny powstaje prąd. Moduły fotowoltaiczne wprowadzane na rynek charakteryzują się coraz większą mocą nominalna oraz sprawnością, spowodowane jest to bardzo prężnie rozwijającym się rynkiem paneli fotowoltaicznych, oraz coraz to nowszymi technologiami wykorzystywanymi do produkcji ogniw.
Rys.1. Moduł fotowoltaiczne
Inwerter słoneczny (falownik)
Jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego DC (produkowanego przez moduły fotowoltaiczne), na prąd przemienny AC, czyli taki który występuje bezpośrednio w gniazdkach elektrycznych w budynkach mieszkalnych. Ponadto inwerter pełni również funkcję “serca” całej instalacji, zapewniając bezpieczną i zrównoważoną pracę systemu. Kolejną funkcją falownika jest zabezpieczenie instalacji podczas awarii, np. podczas zaniku napięcia w sieci, odpowiada on wówczas za odłączenie instalacji PV i przerwanie dostaw energii do sieci publicznej. Inwerter stanowi też narzędzie do komunikacji z naszą instalacją fotowoltaiczną (posiada m.in. wbudowany moduł wi-fi, oraz oprogramowanie pozwalające śledzić i monitorować pracę całego systemu). Dodatkową funkcją falownika jest sterowanie urządzeniami w domu tak, aby zmaksymalizować auto konsumpcję.
Rys.2. Inwerter/ falownik
Wyróżniamy trzy typy inwerterów fotowoltaicznych:
Zabezpieczenia instalacji
Do najważniejszych zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej możemy zaliczyć:
Aby zapewnić odpowiednia i bezpieczną pracę instalacji fotowoltaicznej, nie można zapomnieć o niezbędnych zabezpieczeniach, które będą chronić cały system przed szeregiem zagrożeń, jakie mogą negatywnie wpłynąć na pracę instalacji, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia systemu. Dlatego przy doborze firmy odpowiedzialnej za montaż warto zwrócić uwagę na to, czy wykonuje ona swoją pracę zgodnie ze sztuką instalatorską i obowiązującymi normami w kwestii zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej.
Elementy konstrukcyjne
Instalacje zarówno na dachu budynku, jak i na gruncie, powinny być montowane przy wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych, dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczna inwestor powinien zwrócić uwagę na to czy system montażowy jest odpowiedni i wykonany ze szczególna starannością, ponieważ błędne dobranie konstrukcji oraz zły montaż, może po kilku latach nieść za sobą niechciane konsekwencje w postaci przecieków, a w skrajnych przypadkach nawet “zwiania” instalacji.
Rys.3. Konstrukcja przygotowana pod montaż modułów fotowoltaicznych
Wybór firmy instalatorskiej? Na co zwrócić szczególną uwagę!
Należy pamiętać, iż inwestycja w własną elektrownie słoneczną to inwestycja na lata. Dobrze więc skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań mających na uwadze bezpieczeństwo oraz trwałość.
Dużą rolę odgrywają tutaj zastosowane w instalacji komponenty, dlatego warto zwrócić uwagę na to kto jest producentem, jaką gwarancję oferuję i jak ją realizuje. Wyróżniamy dwa rodzaje gwarancji:
Przy doborze firmy instalatorskiej warto również zwrócić uwagę na tzw. rękojmię, czyli tzw gwarancje na montaż. Według obowiązujących w Polsce przepisów wynosi ona 24 miesiące, często jednak można uzyskać dłuższa gwarancję na montaż, o co warto dopytać.
Czy fotowoltaika się opłaca? Jakie korzyści niesie za sobą montaż własnej elektrowni fotowoltaicznej?
Sprawdź ile możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd dla Twojego domu lub firmy dzięki fotowoltaice.
Jaka jest wysokość Twojego rachunku miesięcznie?
Podsumowanie kosztów:
Zainteresowany? Skontaktuj się z Nami! Nic nie tracisz, a możesz zyskać wiele!