Podstawowym zadaniem w tworzeniu przytulnego ogniska domowego jest dobranie sposobu ogrzewania budynku. Wszystkie instalacje grzewcze działają w niemalże taki sam sposób: źródło grzewcze (np. kocioł gazowy czy piec węglowy) podgrzewa dany czynnik grzewczy (którym najczęściej jest woda), który oddając pozyskane ciepło ogrzewa budynek. Niestety, w większości przypadków energia cieplna pozyskiwana jest po przez spalanie paliw kopalny, emitując przy tym, jak wiadomo, szereg zanieczyszczeń do środowiska. Zupełnie inaczej energię cieplną produkuje POMPA CIEPŁA.
Skoro nie z paliw, to skąd pompa ciepła pozyskuje energię do ogrzania budynku? Otóż z natury! To środowisko naturalne jest jej paliwem i dodatkowo z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarza i transportuje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania.
Jednym z “paliw” wykorzystywane przez pompy ciepła jest powietrze. Pompe tego rodzaju, tzw. pompy ciepła typu powietrze-woda, która ostatnimi czasu cieszy się największą popularnością.
Zasada działania pompy ciepła powietrze/woda
maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych).
Pompy ciepła powietrzno-wodne transportują pobrane cie
pło z zewnątrz do obiegu grzewczego-ogrzewanie, ale pompy te mogą ró
wnież transportować ciepło do domowych zbiorników wody gorącej, a woda ta używana jest do zasilania kranów i pryszniców w budynku.
Pompy ciepła typu powietrze/woda dzielimy na:
Monoblok:
Model który jest w swojej budowie zespolony w całości. Urządzenie jako jedność i jako jednostka zewnętrzna posiada wszystkie elementy w swojej konstrukcji w jednym. Nie wymaga dodatkowej instalacji chłodniczej.
Split:
Model pompy który dzieli się na dwa elementy. Pierwszym elementem jest jednostka zewnętrzna tzw. agregat. Drugim elementem jest jednostka wewnętrzna, gdzie odbywa się wymiana ciepła między czynnikiem chłodniczym a wodą z naszej instalacji hydraulicznej.
Rys.1. Schemat działania pompy ciepła
Korzyści wynikające z zastosowania pompy ciepła w naszym budynku
Korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania pompy ciepła
źródło:(https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/pompy-ciepla/jak-zabezpieczyc-pompe-ciepla-monoblok-przed-zamarzaniem.html)
Zainteresowany? Skontaktuj się z Nami! Nic nie tracisz, a możesz zyskać wiele!