Coraz większa ilość właścicieli budynków decyduje się na niekonwencjonalne metody ich ogrzewania. Jednym z nich jest montaż elektrycznych promienników podczerwieni. Ogrzewanie tego typu z pewnością należy do tych wygodnych, ekologicznych i niewpływających negatywnie na zdrowie człowieka.
Jak więc promienniki podczerwieni dają nam pożądane ciepło?
Otóż to trochę tak jakby mieć Słońce w domu. Panel promiennika, wykorzystując energię elektryczną wytwarza promieniowanie podczerwone (IR) – takie samo, jakie wytwarza Słońce, które staje się źródłem ciepła. Promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną, która do przesyłu nie potrzebuje powietrza – jak ma to miejsce w ogrzewaniu konwekcyjnym – lecz jej nośnikiem są wszelkie powierzchnie: ściany, przedmioty, ludzie przebywający w pomieszczeniu. Ich dobra wydajność uwarunkowana jest więc tym, że ogrzewa obiekty, nie potrzebuje powietrza w roli pośrednika.
Rys. 1 . Schemat działania ogrzewania konwekcyjnego
Zasadę działania promienników można również porównać do znanych nam wszystkim dobrze żarówek. Otóż z pewnością nie raz dane było nam poczuć ciepło pochodzące z działającej żarówki. Dając one światło, również emitują promieniowanie podczerwone, które w przypadku żarówek, nie jest pożądane, jednak zostało mądrze wykorzystane do zaprojektowania paneli promienników.
Promienniki podczerwieni nie są nowością. Od lat wykorzystywane są np. do produkcji inkubatorów, jako źródło ciepła, lub w przemysłowych kurnikach, do ogrzewania kurcząt. Oczywiście, w wymienionych przypadkach ich skala jest znacznie mniejsza, niż w przypadku zastosowania ich do ogrzania pomieszczeń.
Zastosowanie promienników jako źródła ciepła niesie za sobą szereg zalet:
Zainteresowany? Skontaktuj się z Nami! Nic nie tracisz, a możesz zyskać wiele!