Ogrzewanie elektryczne

Promienniki

Coraz większa ilość właścicieli budynków decyduje się na niekonwencjonalne metody ich ogrzewania. Jednym z nich jest montaż elektrycznych promienników podczerwieni. Ogrzewanie tego typu z pewnością należy do tych wygodnych, ekologicznych i niewpływających negatywnie na zdrowie człowieka.

Jak więc promienniki podczerwieni dają nam pożądane ciepło? 

 

Otóż to trochę tak jakby mieć Słońce w domu. Panel promiennika, wykorzystując energię elektryczną wytwarza promieniowanie podczerwone (IR) – takie samo, jakie wytwarza Słońce, które staje się źródłem ciepła. Promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną, która do przesyłu nie potrzebuje powietrza – jak ma to miejsce w ogrzewaniu konwekcyjnym – lecz jej nośnikiem są wszelkie powierzchnie: ściany, przedmioty, ludzie przebywający w pomieszczeniu. Ich dobra wydajność uwarunkowana jest więc tym, że ogrzewa obiekty, nie potrzebuje powietrza w roli pośrednika. 

Rys. 1 . Schemat działania ogrzewania konwekcyjnego

 

Zasadę działania promienników można również porównać do znanych nam wszystkim dobrze żarówek. Otóż z pewnością nie raz dane było nam poczuć ciepło pochodzące z działającej żarówki. Dając one światło, również emitują promieniowanie podczerwone, które w przypadku żarówek, nie jest pożądane, jednak zostało mądrze wykorzystane do zaprojektowania paneli promienników. 

 

Promienniki podczerwieni nie są nowością. Od lat wykorzystywane są np. do produkcji inkubatorów, jako źródło ciepła, lub w przemysłowych kurnikach, do ogrzewania kurcząt. Oczywiście, w wymienionych przypadkach ich skala jest znacznie mniejsza, niż w przypadku zastosowania ich do ogrzania pomieszczeń. 

 

Zastosowanie promienników jako źródła ciepła niesie za sobą szereg zalet:

 

  • promienniki zasilane są energią elektryczną, co eliminuje nam zapotrzebowanie i kosztów zamontowania pieca na paliwa kopalne, jak i sam koszt paliw, których cena i dostępność są zmiennie każdego roku.
  • praktyczna bezobsługowość, łatwe ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu.
  • są świetnym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń dużych kubatur (np. hal produkcyjnych), nie wymagając przekazywania ciepła przez nagrzane powietrze, co w przypadku wysokich pomieszczeń powoduje różnice w temperaturze na różnych jego wysokościach. 
  • dzięki ogrzewaniu bezpośrednio obiektów, dzięki wytwarzanym promieniowaniu podczerwonym, nie ma miejsca cyrkulacja ogrzanego powietrza, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania ogrzewania konwekcyjnego (z wykorzystaniem grzejników). Wiadome jest, że cyrkulacja powietrza przyczynia się do unoszenia kurzu, a wraz z nim zarodniki pleśni, wirusy i bakterie, co negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, szczególnie alergików. Dodatkowo, wbrew ogólnemu przekonaniu, promieniowanie podczerwone nie wpływa negatywnie na człowieka. Dodatkowo, choć nie podgrzewa powietrza, jonizuje je ujemnie, co ma pozytywny wpływ na osoby przebywające w pomieszczeniu.
  • dzięki ogrzewaniu bezpośrednio obiektów świetnie radzą sobie z zawilgoceniem ścian i pleśnią. 
  • sprawdzą się fantastycznie w nowoczesnych wnętrzach. Wiele producentów promienników oferuje modne wzory, z możliwością umieszczenia na nich ulubionych obrazów czy zdjęć. Dodatkowo ilość miejsca, jakie zajmują jest bardzo mała, w porównaniu z konwencjonalnymi grzejnikami. 

 

Korzyści promienników
Ekologiczne ogrzewanie
Bezobsługowość
Eliminacja problemu zakupu opału
Oszczędność miejsca
Bezpieczeństwo
Trwałość i bezawaryjność
Szybki i łatwy montaż
Korzystne dla zdrowia człowieka
Co nas wyróżnia Dlaczego warto wybrać nasze usługi?
Wysoka jakość produktów i wykonania
Stała i uprzejma pomoc w trakcie użytkowania
Wykonanie zgodne z projektem
Pomoc w otrzymaniu dofinansowania
5 lat gwarancji oraz gwarancja producenta
Załatwienie wszelkich formalności
Zgłoszenia do odpowiednich instytucji
Realizacja w dogodnym terminie
Kontakt z nami Porozmawiajmy o projekcie

Zainteresowany? Skontaktuj się z Nami! Nic nie tracisz, a możesz zyskać wiele!